Me kuuleme viimasel ajal väga sageli, et elu on kiire ja tempo on metsik ning väga raske on aega maha võtta. Siiski peaksime üritama leida iga päev rohkem aega iseendale. Miks see vajalik on, kirjutab lahti rahvusvaheliselt sertifitseeritud (KRI) kundalini jooga õpetaja Kalli Suga (Nishan Priya Kaur).

Enesele aja leidmine on üha kiirenevas elutempos muutunud tõeliseks väljakutseks. Enamasti leiab iga inimene aega, et käia oma autoga regulaarselt ülevaatusel, vahetada õigeaegselt rehve ja minna autopesulasse, ehk isegi võtame aega käsipesuks ja salongipuhastuseks. Kahjuks märksa vähem on neid, kes võtavad regulaarselt ja teadlikult aega enese eest hoolitsemiseks. Võib muidugi väita, et üha populaarsem on käia massaažis, ujumas, jõusaalis või lihtsalt jalutamas. Kõik need on samuti väärt tegevused ning võimaldavad pingeid maandada, kuid lisaks sellele tasub pakkuda täielikku rahu ja puhkust oma meeltele. Seega võiks n-ö aeg iseendale olla tõesti aeg iseendaga, ilma väliste mõjuritega, mis hoiavad meie meeled pidevalt aktiivsena.

Keha ja meelt peaks kuulama

Tänapäeval on nii lastel kui ka täiskasvanutel üha enam meeleoluhäireid, depressiooni, ärevust ning arstidki laiutavad tihti käsi, kuna kõik analüüsid on justkui korras ja ühtki tuvastatavat terviseprobleemi kehva enesetunde üle kurtval inimesel justkui ei ole.

Samas ei ole enam ammu alternatiivne seisukoht, et meie meeled ja keha mõjutavad teineteist. Ehk teisisõnu - vähene liikumine, magamine, sundasendid jne avaldavad mõju meeleolule ning samuti mõjutavad suurenenud stressitase, probleemikeskne mõtlemine ja teised närvisüsteemi koormavad tegurid tasakaalu füüsilises kehas. Paraku surutakse keha ja meele märguandeid sageli alla ning probleemid võivad jääda pikkadeks aastateks tähelepanuta.

Seega tasub igaühel leida hetk ning korraks mõelda, kes selle tempo õigupoolest metsikuks ajab ning mida on igaühel võimalik „aja aeglustamiseks“ ette võtta?!

Ennast ei peaks panema ooterežiimile

Euroopas, Ameerikas ja enamikes n-ö läänekultuuriruumi kuuluvates riikides on ajasurve ja majandusliku heaoluga kaasnevad probleemid sarnased. Mistõttu on juba aastakümneid otsitud erinevaid tehnikaid, mis võimaldavad tuua fookusesse enese vaimse ja füüsilise heaolu. Probleemi on mõistetud, kuid pigem on jätkuvalt kitsaskohaks ajasurve ning sageli võib tunduda, et endal saab ju lasta oodata... Aga inimene on habras ja üha tundlikumaks muutub meie närvisüsteem, kuna väliseid ärritajaid, reklaame, mürataset jne on järjest enam. Seepärast ei ole enese ooterežiimile panekuks ühtki tõsiselt võetavat põhjust.

Alusta vaikselt, aga ole järjepidev

Kui tahame endale hakata rohkem aega pühendama, siis tuleb tegutsema asuda kohe. Alustada võiks kasvõi 30-st minutist päevas, sest pool tundi on juba väga arvestatav aeg, mille jooksul on võimalik teha mitmeid keha ja meelt toetavaid praktikaid. Kui me teeme seda regulaarselt, siis kindlasti on ka tulemused õigepea märgata.

Sageli alustatakse „elumuutvate“ ettevõtmistega n-ö kampaaniakorras ja esimese vaimustuse möödudes loobutakse, kuna soovitud elumuutust on harjumuspäraste mustrite vahele keerukas kohandada. Seega on mõistlik alustada pigem väiksemate sammudega, kuid olla tegevustes järjekindel. Iga tegevus, mida teeme teadlikult, ennast ja keskkonda arvestaval viisil, võib kujuneda uueks harjumuseks. Kui õpid teadlikumalt tooma ennast keskmesse, kasvõi kolmeks minutiks päevas, oled tegemas esimesi samme tervema, õnnelikuma ja aeglasema elu suunas.

Jooga aitab meelel rahuneda

Üks võimalus, mille abil saab endale rohkem aega pühendada on jooga. Mina tegelen joogaga püsivalt viiendat aastat ja sellest peaaegu neli aastat olen olnud joogaõpetaja. See omakorda tähendab seda, et joogapraktika on osa mu igapäevasest elust. Joogaga tegelemine on mind esmajärjekorras muutnud rahulikumaks ja teadlikumaks. Aastakümneid olin arvanud, et kohati isegi ülevoolav emotsionaalsus on midagi mulle iseloomulikku ja sellega tuleb lihtsalt leppida. Olen elus katsetanud erinevaid tehnikaid ja õpetusi, mis on olnud mingil perioodil toetavad, kuid pikemas perspektiivis ei ole võimaldanud tuua soovitud muutusi.

Jooga loob aga tasakaalu, toetades keha, meele ja meie sügavama olemuse ühendumist. See ongi olnud kõige märgatavam muutus minu elus, et suudan välisest sõltumata olla üha enam tasakaalus, tajuda ja arvestada oma füüsiliste ja emotsionaalsete vajadustega, teha valikuid, mis on kooskõlas minu soovide ja väärtustega. Leida igapäevaselt rohkem rõõmu lihtsalt elamisest, ümbritsevatest inimestest, meelepärastest tegevustest. Läbi joogatehnikate on võimalik vabaneda hirmudest ja piiravatest mõttemustritest, mis on suurimad takistused oma kogupotentsiaalis elamiseks.

Olenemata sellest, kust Sa alustad, alati on võimalik liikuda edasi!

Teksti autor Kalli Suga (Nishan Priya Kaur) on rahvusvaheliselt sertifitseeritud (KRI) kundalini jooga õpetaja, kes jätkab õpinguid 2. taseme õppes. Juhendab erinevas vanuses inimeste grupi- ja individuaaltunde, viib läbi lapsevanemate koolitusi, gongimedtatsioone ja kundalini joogat  tutvustavaid töötubasid. Kuulub alates 2019.a Eesti Kundalini Jooga Õpetajate Ühingu juhatusse, IKYTA liige. Laste Joogaruum Hingelind ja KalliKodu asutaja. Kontakt: info@kallikodu.ee

Fotodel Kalli Suga. Fotod: erakogu